PODRĘCZNIKI NA ROK SZKOLNY 2022/2023

Więcej…

Bezpiecznych wakacji!!!

Zapraszamy do nowego wydania nowego numeru gazetki przedszkolnej "W PRZEDSZKOLNEJ KRAINIE"!      

 Kochani Rodzice!

Wielkimi krokami zbliża się najpiękniejszy i najbardziej oczekiwany czas  w roku…

Święta Bożego Narodzenia - to czas spędzony w gronie najbliższych osób, wspólne śpiewanie kolęd, ubieranie choinki, czy łamanie się opłatkiem.
Na te nadchodzące Święta pragniemy życzyć Wam dużo miłości, radości, wytrwałości, wiary i nadziei w życiu prywatnym i zawodowym. Niech na Waszych twarzach zawsze widnieje uśmiech, a w sercu na dobre zagości pokój.                    

Dyrekcja, Nauczyciele i Personel ZSP w Jankowicach


Pod choinką są prezenty,
każdy prezent jest zamknięty
Każdy prezent na mnie zerka
bym rozwinął go z papierka.
Wyobraźnią już rysuję
co tam w środku się znajduje.
Może misiek, klocki może?
Ty prezencie! Ty potworze!
Złość już mnie za gardło ściska!
Chcę rozwinąć prezenciska!
Łypią na mnie pod choinką
kolorową kuszą minką!
To za wiele! Ponad siły!
Już nie będę dla nich miły!

Niech już idą z mego domu!
Ja je oddam byle komu!
Nawet łezka mi nie spłynie
gdy to wszystko w koszu zginie!
Ale… jeśli w tych paczuszkach
dwa cukrowe są jabłuszka?!
Jeśli jest tam misio mały
co zielone ma sandały!
Może są tam cukiereczki
i orzeszki i książeczki...!
Trudno!
Choć się czas odwleka…to ja,
na nie już poczekam...

 

AKTUALNOŚCI

  • 03.12.2021r. (piątek) „Barbórka w przedszkolu” – zapraszamy dzieci na spotkanie z górnikiem.
  • 06.12.2021r. (poniedziałek) „Mikołaj w przedszkolu” – serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie z Mikołajem, który obdaruje wszystkich upominkami.
  • 22.12.2021r. (środa) Poranek wigilijny dla dzieci w poszczególnych grupach. Prosimy rodziców o pomoc w organizacji poprzez dostarczenie niewielkiej ilości owoców i opłatka.
  • 23.12 i 28-31.12.2021r. będzie zorganizowany dyżur świąteczny w budynku przedszkola.
  • 24.12.2021r przedszkole jest NIECZYNNE  a 31.12.2021r. czynne do godz. 13.00.
  • Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o deklaracje pobytu dzieci w tych dniach u wychowawców poszczególnych grup.

 

SOLENIZANCI


01.12 - Aleksandra Karcz
04.12 - Olga Hamerlak
05.12 - Emilia Mazur
05.12 - Natalia Mazur
07.12 - Mikołaj Simka
11.12 - Bartłomiej Kościelny
12.12 - Paulina Goc

16.12 - Kornel Adamus
19.12 - Dawid Galoch
19.12 - Maria Galoch
21.12 - Oliwia Koczet
22.12 - Maciej Cieślik
27.12 - Nikodem Graboś


Kącik Rodzica

“Świat jest wielkim lustrem. Odbija do Ciebie to, kim jesteś. Jeśli jesteś kochający, przyjacielski, pomocny – świat okaże się kochający i przyjacielski i pomocny dla Ciebie. Świat jest tym, kim Ty jesteś.”

/Thomas Dreier/

Jak pomóc dziecku uwierzyć we własne siły?
Bunt u dziecka występuje przez wiele lat, a poczucie własnej wartości nie przychodzi wraz  z narodzinami. Dlatego my, rodzice możemy mu w tym jakoś pomoc.
Najważniejsza jest akceptacja… W naszej kulturze zwykło się źle myśleć i mówić  o akceptowaniu samego siebie. Z jednej strony wiemy, że należy "miłować siebie samego", z drugiej jednak uważamy, że ten, kto siebie lubi, to sobek i egoista. Powstrzymujemy się więc przed chwaleniem dzieci i niechętnie słuchamy, kiedy one siebie chwalą. Tymczasem akceptacja siebie to fundament, na którym mały człowiek może budować swój charakter, sposób myślenia i kontakty z innymi rówieśnikami. Dziecko, które akceptuje siebie, potrafi o siebie dbać i dobrze o sobie myśli, nie porównuje się z innymi i nie zadręcza się tym, że inni są w różnych rzeczach lepsi. Ale skąd się to bierze? Otóż dzieci akceptują siebie, jeśli czują, że są kochane przez najbliższych.

Akceptacja powoduje, że dziecko:
- potrafią się koncentrować na zadaniu, tak by mieć z niego dużą satysfakcję;
- nie tracą czasu na rozpamiętywanie własnych błędów i porażek;
- lubią robić to, co im sprawia przyjemność.
- lubią, kiedy się nimi opiekujemy, i uczą się od nas, jak to robić;
- czują się dumne ze swoich osiągnięć;
- nie czują się winne, kiedy muszą o coś poprosić;
- nie manipulują otoczeniem, aby coś otrzymać.

Bardzo cenne jest również zrozumienie…

Dzieci pewne siebie rozumieją, co się z nimi dzieje. Nie przerażają ich gwałtowne emocje, jakie mogą je ogarnąć (np. złość czy smutek). Wiedzą, że każde uczucie jest czymś naturalnym, choć nie każde musi natychmiast znaleźć swój wyraz. Rozumienie siebie kształtuje się wtedy, kiedy dziecko jest rozumiane przez najbliższych, którzy potrafią odczytać jego zachowanie jako pewne komunikaty. Kiedy na przykład dwuletni chłopczyk po trzygodzinnym spacerze rzuca się w parku na ziemię i zaczyna krzyczeć do mamy, że jej nienawidzi, to ona wie, że jest po prostu skrajnie zmęczony. Uczymy też dzieci poznawać i rozumieć siebie, jeśli rozmawiamy z nimi o tym, co się z nimi dzieje.  

Zrozumienie powoduje, że dziecko:
- rosną z poczuciem, że są kimś niepowtarzalnym;
- rozwijają swoją hierarchię wartości, nie żyją w lęku, jak zostanie ocenione to, co zrobią;
- znają swoje mocne strony;
- znają swoje słabe strony, ale nie uważają ich za koniec świata;
- nie boją się krytyki, słuchają tego, co inni mówią na ich temat;
- potrafią przyjmować pomoc.

Praktyka, również ma o ogromny wpływ na poczucie wartości. Dziecko widzi, że wczoraj jeszcze czegoś nie umiało, a dziś już potrafi. Możemy mu pomóc w sytuacjach, w których poczuje, że zrobiło coś samo, że dokonało czegoś konkretnego. Nic, żadna pochwała nie zastąpi satysfakcji, jaką daje samodzielnie zrobione śniadanie, ludek ulepiony własnoręcznie z modeliny czy rozwiązane bez niczyjej pomocy zadanie. Poczucie wartości buduje się przez lata, w miarę jak dziecko rośnie, staje się coraz silniejsze fizycznie i psychicznie, dojrzewa do zdobywania coraz to nowych umiejętności, które sprzyjają jego samodzielności.

Samodzielność powoduje, że dziecko:
- chętnie służą pomocą innym;
- tolerują nawet żmudną drogę do atrakcyjnego celu;
- potrafią podejmować decyzje
- czerpią przyjemność z robienia czegoś samemu;
- stawiają sobie konkretne cele i starają się je osiągać;
- mają dużo energii i entuzjazmu;
- wiedzą, że mogą na sobie polegać.
 
Ostatnią i równie ważna cechą jest optymizm. Dzieci, które są pewne siebie, widzą przyszłość raczej w jasnych barwach. Dzięki temu mają wokół siebie wielu kompanów - miło jest przebywać w towarzystwie kogoś, kto jest zadowolony z życia. Optymizmu można się nauczyć - sporo zależy od atmosfery w rodzinnym domu.

Jeśli dziecko na co dzień słyszy wyłącznie narzekania i utyskiwania, może mu być trudno pielęgnować pogodę ducha.

Optymizm powoduje, że dziecko:
- uważają, że ogólnie rzecz biorąc, świat idzie ku lepszemu;
- nie tracą energii na martwienie się tym, co może się zdarzyć;
- lubią marzyć o swojej dobrej przyszłości.
- nie są podejrzliwe, widzą w innych ludziach głównie to, co dobre;
- lubią się uczyć;
- wierzą, że większość problemów znajduje swoje rozwiązanie.


Pół godzinki dla rodzinki… czyli świąteczne zabawy na nudę.
         Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z przygotowywaniem domu, potraw i prezentów. Okres przedświąteczny pełen jest pracy i oczekiwania na te wyjątkowe dni. Gdy już nadejdą, wielu z nas nie potrafi wykorzystać tego czasu odpowiednio. Spotykając się z rodziną, warto pomyśleć o czymś odmiennym od przygotowywania posiłków i wspólnego spędzania czasu przy stole. Okres świąt mogą urozmaicić liczne gry i zabawy, odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodsi bardzo chętnie zaangażują się w rozgrywki, lecz uda się do tego przekonać również starszych członków rodziny. Wspólna rozrywka pomoże uczynić ze świąt niezapomniany czas. Wpłynie również pozytywnie na zacieśnianie więzi rodzinnych. Podczas okresu przedświątecznego, warto zaangażować całą rodzinę we wspólne dekorowanie domu.

*Świąteczne ozdoby. Dzieci bardzo lubią prace plastyczne. Dlatego jednym z najlepszych pomysłów jest zaproponowanie wykonania ozdób świątecznych. Najprostszym sposobem będzie wykonanie łańcucha z pasków kolorowego papieru czy też ozdabianie kart świątecznych. Dzieci młodsze będą potrzebowały zaangażowania dorosłych. Wykonanie łańcuchów będzie możliwe, jeśli dostaną już wycięte paski papieru. Te starsze, przyzwyczajone w przedszkolu do pracy z nożyczkami, dadzą sobie radę same.

*Z kolei karty świąteczne ozdobione kolorowymi kredkami, farbami czy wyklejone plasteliną przyniosą wiele radości osobom obdarowanym. Dobrym sposobem będzie wykonanie ozdób z masy solnej. W każdym domu znajdzie się trochę mąki i soli, by razem z wodą zagnieść "ciasto". Dla dziecka jest to ogromna frajda, a przy okazji będzie okazją do kształtowania jego umiejętności manualnych.

*Dziecko w kuchni. Przygotowanie świątecznych potraw to doskonała okazja do opowiadania dziecku
o bożonarodzeniowych zwyczajach i tradycjach. A co może robić?
Choćby pierniczki. Wykrawanie ciasteczek za pomocą foremek to wspaniała i niezapomniana zabawa. Ich zdobienie
z pewnością się spodoba. Mieszanie sałatek lub kosztowanie przygotowywanych potraw na pewno zachwycą małych domowników. Należy jednak pamiętać, że podłączony do prądu sprzęt kuchenny, jak maszynka do mielenia czy blender, mogą być przyczyną nieszczęścia. Dlatego ich miejsce powinno być poza zasięgiem najmłodszych.

*Porządki w domu. Świąteczne porządki to znakomita okazja do uczenia dziecka odpowiedzialności, jak choćby sprzątanie zabawek w pokoju, odkurzanie płyt CD, czy
bombek. Również wspólne ubieranie choinki, nakrywanie do stołu czy wyniesienie śmieci łączy w sobie elementy przyjemne z pożytecznymi. Wystarczy jasno wytłumaczyć dziecku na czym będzie polegało jego zadanie i za co będzie odpowiedzialne.

Wśród wielu spraw i problemów związanych ze zbliżającymi się świętami, warto znaleźć chwilę, by wytłumaczyć dziecku, że magia świąt to nie tylko krzątanina w kuchni, prezenty czy ubieranie choinki. Warto opowiedzieć
o panujących w rodzinie zwyczajach, śpiewać kolędy czy choćby wyjść na zimowy spacer, by ulepić bałwana. Najważniejsze, by być razem z dzieckiem. Czego Państwu z całego serca życzę.


Kącik logopedyczny
Ćwiczenia artykulacyjne – przygotowanie do prawidłowej wymowy
Usprawnianie pracy mięśni artykulacyjnych, czyli języka, warg i podniebienia, wpływa na sposób wymowy głosek. Proste ćwiczenia, zwane “gimnastyką języka”, aktywizują aparat mowy, tak aby przy wymowie konkretnych głosek dzieci  w prawidłowy sposób układały język lub wargi, np. przy głoskach t, d, l, n, s, z, c, dz szeroki język unosi się do wałka dziąsłowego za górnymi siekaczami i nie wysuwa się pomiędzy zęby, a przy głoskach p, b, m obie wargi stykają się ze sobą. Zaproponowane ćwiczenia można wykonywać przed lusterkiem, aby dziecko miało możliwość kontrolowania ruchów wzrokiem.
Propozycje zabaw logopedycznych - ćwiczenia artykulacyjne

    • Wysuwanie języka i poruszanie nim.
    • Zlizywanie z warg i podniebienia masła orzechowego, miodu lub kremu czekoladowego.
    • Unoszenie płaskiego języka do podniebienia.
    • Liczenie językiem zębów.
    • Sięganie językiem do tylnych zębów górnych.
    • Przejeżdżanie językiem po dziąsłach i zębach przy zamkniętej buzi.
    • Wysyłanie buziaków i cmokanie.
    • Nadymanie policzków i pokazywanie, jak powoli uchodzi powietrze z balona
    • Przesadne ziewanie.
    • Głośny śmiech, np. z Chichraczem Olbrzymim
    • Puszczanie baniek mydlanych.
    • Picie wody przez słomkę lub robienie burzy w szklance wody przy użyciu słomki.
    • Gryzienie twardych pokarmów (np. surowej marchewki), jedzenie łyżką oraz picie z kubka.
    
   

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com