Przedszkolak i energia, czyli skąd się bierze prąd?

W ostatni piątek maja w grupach zerówkowych zorganizowano zajęcia, podczas których dzieci poznały czym jest i jak powstaje prąd elektryczny oraz do czego służy elektryczność w naszych domach. Nie zabrakło również rozmów o zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń pracujących pod napięciem.

Na początku zajęć dzieci wysłuchały ciekawego opowiadania o naturalnych źródłach energii i działalności elektrowni, które wykorzystują światło słoneczne oraz siłę wiatru.
W świetny humor wprawił wszystkich znany i zabawny wiersz Juliana Tuwima pt. „Pstryk”. Dobrej zabawy dostarczyły zagadki słowne, w których dzieci musiały rozpoznać wiele zjawisk przyrody oraz przedmiotów związanych z tematem dnia (piorun, żarówka, bateria itp.). W czasie nauki nauczyciel zapoznał dzieci ze znakiem „Uwaga prąd”, omawiając gdzie i dlaczego taki znak się znajduje. Istotna była również wspólna wymiana spostrzeżeń o właściwym używaniu sprzętów elektrycznych w domu oraz bezpiecznym zachowaniu w pobliżu zewnętrznych urządzeń energetycznych.
Na koniec, nie lada atrakcją cieszyła się prezentacja kuli plazmowej (wynalezionej przez N. Teslę), wewnątrz której wiły się wstęgi wyładowań elektrycznych pierścieniowych.
Dzięki temu każdy mógł dosłownie zobaczyć energię na własne oczy.

red. Beata Gruca