Europejski tydzień szczepień

Kilka ważnych informacji na temat szczepień. Przeczytaj koniecznie!

To był dzień pełen wrażeń. Kangurki i Tygryski 23 maja były na edukacyjnej wycieczce w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach.

Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy, błyskiem w oku i z plecaczkiem na plecach wyruszyły w drogę – naprzeciw historii i przygodzie. Najpierw była jazda autobusem, która okazała się prawdziwą frajdą dla dzieci.

Później bardzo miło, śląską gwarą przywitano nas w Żorach w Muzeum Miejskim – CER. Tutaj Kangurki iTygryski odkrywały krok po kroku życie naszych prababć i pradziadków. Przedszkolaki dowiedziały się jak wyglądał dawniej dzień w chałupie na wsi. Dzieci poznały podstawowe prace w gospodarstwie domowym z wykorzystaniem dawnych sprzętów tj.: studni, balii, rumpla, magla, żelazka z duszą itp. Przedszkolaki aktywnie pomagały w różnych pracach domowych czyli: nosiły drewno i węgiel na opał, prały, prasowały, maglowały, pisały na tabliczkach szkolnych, kąpały się, opiekowały się młodszym rodzeństwem.

Potem, po pracy czekała na nas swaczyna – poczęstunek - chlebek ze smalcem lub z dżemem i ciepła, słodka herbata jeszcze chyba żadnemu przedszkolakowi tak nie smakowała jak tu wśród regionalnych eksponatów.

Kolejną atrakcją były zajęcia i zabawy artystyczne. Dzieci z wielkim zaangażowaniem tańczyły, inscenizowały ruchem, gestem, mimiką i słowem różne zwierzęta z gospodarstwa domowego. Przedszkolaki z wielką starannością również wykonały zbiorowe prace plastyczne – wyklejały krepiną różowego prosiaczka.

Na pamiątkę tych niezapomnianych chwil każdy otrzymał kolorowankę. W drodze powrotnej, w autobusie dzieci dzieliły się wrażeniami a niektóre zmęczone zasypiały.

Myślę, że takie lekcje regionalizmu, naszej historii, na długo przedszkolakom zapadną w pamięci.

/red. Anna Pitlok/