Szczególne podziękowania dla

p. Ani Gotz, p. Ani Stencel, p. Agnieszki Duda, p. Jacka Bałuch, p. Mariusza Stencel,    p. Mateusza Pietryja, p. Wojtka Duroka,
bez których nie byłoby II Rodzinnego Biegu Charytatywnego w Jankowicach składa Agnieszka Kowalik-Stania                                     - dyrektor ZSP w Jankowicach

Europejski tydzień szczepień

Kilka ważnych informacji na temat szczepień. Przeczytaj koniecznie!

Więcej…

To był dzień pełen wrażeń. Kangurki i Tygryski 23 maja były na edukacyjnej wycieczce w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach.

Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy, błyskiem w oku i z plecaczkiem na plecach wyruszyły w drogę – naprzeciw historii i przygodzie. Najpierw była jazda autobusem, która okazała się prawdziwą frajdą dla dzieci.

Później bardzo miło, śląską gwarą przywitano nas w Żorach w Muzeum Miejskim – CER. Tutaj Kangurki iTygryski odkrywały krok po kroku życie naszych prababć i pradziadków. Przedszkolaki dowiedziały się jak wyglądał dawniej dzień w chałupie na wsi. Dzieci poznały podstawowe prace w gospodarstwie domowym z wykorzystaniem dawnych sprzętów tj.: studni, balii, rumpla, magla, żelazka z duszą itp. Przedszkolaki aktywnie pomagały w różnych pracach domowych czyli: nosiły drewno i węgiel na opał, prały, prasowały, maglowały, pisały na tabliczkach szkolnych, kąpały się, opiekowały się młodszym rodzeństwem.

Potem, po pracy czekała na nas swaczyna – poczęstunek - chlebek ze smalcem lub z dżemem i ciepła, słodka herbata jeszcze chyba żadnemu przedszkolakowi tak nie smakowała jak tu wśród regionalnych eksponatów.

Kolejną atrakcją były zajęcia i zabawy artystyczne. Dzieci z wielkim zaangażowaniem tańczyły, inscenizowały ruchem, gestem, mimiką i słowem różne zwierzęta z gospodarstwa domowego. Przedszkolaki z wielką starannością również wykonały zbiorowe prace plastyczne – wyklejały krepiną różowego prosiaczka.

Na pamiątkę tych niezapomnianych chwil każdy otrzymał kolorowankę. W drodze powrotnej, w autobusie dzieci dzieliły się wrażeniami a niektóre zmęczone zasypiały.

Myślę, że takie lekcje regionalizmu, naszej historii, na długo przedszkolakom zapadną w pamięci.

/red. Anna Pitlok/

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com