Rekrutacja do klas pierwszych

ZGŁOSZENIE DO KLASY I na rok szkolny 2018/2019

W dniach od 12 do 18 lutego 2018 r. trwają zapisy do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej 
nr 15 w ZSP w Jankowicach. Zapisami do Szkoły Podstawowej w Jankowicach objęte są dzieci, które zamieszkują w obwodzie naszej szkoły.

Więcej…

Rekrutacja do przedszkola 2018

Rekrutacja do Przedszkola Publicznego nr 19 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jankowicach  na rok szkolny 2018/2019
Nabór nowych dzieci na wolne miejsca będzie odbywał się elektronicznie. Rodzice powinni zalogować się na stronie: przedszkola-pszczyna.nabory.pl i wypełnić wniosek rekrutacyjny.

Więcej…

To był dzień pełen wrażeń. Kangurki i Tygryski 23 maja były na edukacyjnej wycieczce w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach.

Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy, błyskiem w oku i z plecaczkiem na plecach wyruszyły w drogę – naprzeciw historii i przygodzie. Najpierw była jazda autobusem, która okazała się prawdziwą frajdą dla dzieci.

Później bardzo miło, śląską gwarą przywitano nas w Żorach w Muzeum Miejskim – CER. Tutaj Kangurki iTygryski odkrywały krok po kroku życie naszych prababć i pradziadków. Przedszkolaki dowiedziały się jak wyglądał dawniej dzień w chałupie na wsi. Dzieci poznały podstawowe prace w gospodarstwie domowym z wykorzystaniem dawnych sprzętów tj.: studni, balii, rumpla, magla, żelazka z duszą itp. Przedszkolaki aktywnie pomagały w różnych pracach domowych czyli: nosiły drewno i węgiel na opał, prały, prasowały, maglowały, pisały na tabliczkach szkolnych, kąpały się, opiekowały się młodszym rodzeństwem.

Potem, po pracy czekała na nas swaczyna – poczęstunek - chlebek ze smalcem lub z dżemem i ciepła, słodka herbata jeszcze chyba żadnemu przedszkolakowi tak nie smakowała jak tu wśród regionalnych eksponatów.

Kolejną atrakcją były zajęcia i zabawy artystyczne. Dzieci z wielkim zaangażowaniem tańczyły, inscenizowały ruchem, gestem, mimiką i słowem różne zwierzęta z gospodarstwa domowego. Przedszkolaki z wielką starannością również wykonały zbiorowe prace plastyczne – wyklejały krepiną różowego prosiaczka.

Na pamiątkę tych niezapomnianych chwil każdy otrzymał kolorowankę. W drodze powrotnej, w autobusie dzieci dzieliły się wrażeniami a niektóre zmęczone zasypiały.

Myślę, że takie lekcje regionalizmu, naszej historii, na długo przedszkolakom zapadną w pamięci.

/red. Anna Pitlok/

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com