Z okazji Tygodnia Bibliotek, który obchodzony jest od 8 do 15 maja, z inicjatywy MPBP w Pszczynie, filii w Jankowicach, gościliśmy w naszej szkole autorkę wspaniałych książek dla dzieci – panią Renatę Piątkowską.

Jest ona obecnie jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości. W poruszającym, prawie dwugodzinnym spotkaniu, pisarka opowiedziała dzieciom o życiu i tradycjach panujących w Pakistanie – państwie w południowej części Azji. Odwołując się do swojej książki, p.t. „Która to Malala?”, autorka przedstawiła uczniom warunki, w jakich przyszło żyć w szczególności muzułmańskim dziewczętom i kobietom. Historia Malali Yousafzai jest niezwykła. Dziewczynka urodziła się 12 lipca 1997 roku w Mingorze – największym mieście doliny Swat, znajdującej się na północnym zachodzie Pakistanu, jako pierwsze dziecko swoich rodziców. Ojciec Malali-Ziauddin Yousafzai był poetą, nauczycielem i jednocześnie założycielem sieci prywatnych szkół. To właśnie on od samego początku utwierdzał córkę w przekonaniu, że tylko wykształcenie zapewni jej wolność i niezależność. W Pakistanie kobieta nie ma żadnych praw. Jej rolą jest zajmowanie się domem i dziećmi. Kiedy w 2008 roku pakistańscy talibowie wprowadzili zakaz edukacji dziewcząt, zamykając i niszcząc setki szkół, a także głosząc, że kształcenie dziewczynek narusza tradycyjny muzułmański porządek społeczny, jedenastoletnia wówczas Malala, pod pseudonimem Gul Makai, zaczęła opisywać na blogu życie w dolinie Swat pod rządami talibów. Śmiało opowiadała się za prawem dziewcząt do nauki, wolności oraz decydowania o własnym losie. Przemawiała publicznie, udzielała wywiadów i głośno piętnowała talibów oraz pakistańskich polityków. Wkrótce była tak znienawidzona przez talibów, że 9 października, mając piętnaście lat, stała się celem ich ataku. W drodze powrotnej ze szkoły została postrzelona w głowę. Przeszła wiele operacji i cudem przeżyła. Talibowie przyznali się do zamachu i zapowiedzieli, że kiedyś go powtórzą. Malala obecnie mieszka i studiuje w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Przyleciała tam tydzień po zamachu na jej życie, gdzie była leczona w szpitalu św. Elżbiety. Dziewczyna jest laureatką wielu prestiżowych nagród, a wśród nich najważniejszej – Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymała w 2014 roku jako najmłodsza w historii laureatka tej nagrody. Zapowiada, że kiedyś wróci jeszcze do Pakistanu, wystartuje w wyborach i zostanie premierem swojego kraju. Póki co Malala jest tak popularna na całym świecie, że otrzymuje rocznie ok. dwóch tysięcy zaproszeń na różne imprezy i uroczystości. Stała się symbolem odwagi i walki o prawa dzieci. Jej wystąpienie podczas zgromadzenia ONZ w 2013 roku, kiedy Malala miała zaledwie szesnaście lat, było przejawem ogromnej siły i odwagi, by mówić o prawach przysługujących każdemu dziecku, zaś jej słowa kończące przemówienie :”Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”, powtarzane były jeszcze długo potem. Uczniowie klas piątych uważnie słuchali opowieści pisarki. Na pewno historia tej muzułmańskiej dziewczyny poruszyła ich, bo zadawali autorce wiele pytań. Dowiedzieli się m.in., że na świecie jest ok. sto milionów dzieci, które są analfabetami - nie potrafią czytać, pisać i liczyć. Pisarka uświadomiła naszym uczniom, jak ogromne mają szczęście, że mogą chodzić do szkoły, spotykać się z rówieśnikami i po prostu beztrosko żyć – bez strachu o to, co zdarzy się jutro.

Serdecznie dziękujemy Filii Biblioteki Miejskiej w Jankowicach za zorganizowanie tego wspaniałego spotkania.

Lucyna Grygier