Wielkanoc 2024

Pełnych słońca, rodzinnej atmosfery,

zdrowia, radości i miłości.

 Niech Wielkanocny czas odrodzi wszystko, co dobre.

REKRUTACJA do PRZEDSZKOLA na rok szkolny 2024/2025

Więcej…
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów stories/2015-11-24_21f1 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów stories/2015-11-24_21f1 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Bezpieczeństwo na drodze oraz numery alarmowe w sytuacjach zagrożenia były tematem spotkań pszczyńskich policjantów z pierwszoklasistami w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Jankowicach. Spotkanie odbyło się 24 listopada 2015r w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna droga do szkoły".


Bardzo ważnym elementem akcji "Bezpieczna Droga do Szkoły" było niewątpliwie informowanie dzieci o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach oraz udzielenie im porad praktycznych podczas ćwiczeń z wykorzystaniem elementów symulujących sytuacje w ruchu drogowym. Nie do przecenienia było również doświadczenie funkcjonariuszy z "drogówki", którzy potrafili bezbłędnie  wskazać  najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie  szkoły i przypomnieli o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Spotkanie było także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby opasek odblaskowych czy breloczków.
Najprzyjemniejszą częścią spotkania a jednocześnie największą atrakcją było oglądanie munduru policjanta oraz jego wyposażenia, niezbędnego podczas pełnienia codziennej służby, a więc między innymi: kajdanek, czapki, pałki i lizaka.
Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze można zwrócić się o pomoc.
Na pożegnanie wszystkie klasy pierwsze otrzymały od policjantów sympatyczną maskotkę ? pieska Sznupka, przyjaciela  dzieci.
Akcję zorganizowała pani pedagog Anna Pośpiech.
Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych.

 

  • Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys.zł.
  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych.
  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
  • Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
  • Rodzice zwykle nie pracują 7 dni w tygodniu. Warto więc wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów. Podczas tych przechadzek rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów  , by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
  • Najczęściej do wypadków drogowych z udziałem dzieci dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania. Kiedy dzieci rozpoznają okolicę, budynki, znajome twarze stają się mniej ostrożne i tym bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na to, by osobiście czuwać nad bezpieczeństwem dziecka przez cały czas, pomyślmy o tym, by zapewnić mu opiekę sąsiadów, czy kogoś z rodziny. Jeżeli mimo wszystko dziecko samo musi wrócić ze szkoły do domu zadbajmy o to, by ktoś z dorosłych oczekiwał na nie w pobliżu miejsca zamieszkania przed ostatnią ruchliwą ulicą.
  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
  • Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

/redagowała: Anna Pośpiech/

{gallery}stories/2015-11-24_21f1{/gallery}

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com