ZBIÓRKA MAKULATURY

TERMIN : do 11 maja 2018r.

Więcej…

UWAGA Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przedszkola na rok szkolny 2018-19

Termin podpisywania potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola na kolejny rok szkolny upływa w dniu 23 marca 2018r. Podpisy należy składać w sekretariacie szkoły. 

Irlandzkie Towarzystwo Edukacji wraz z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie od 2009 roku realizuje międzynarodowy „Projekt Krokus”, którego celem jest upamiętnienie półtora miliona żydowskich dzieci oraz setki tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu i II wojny światowej.

Celem projektu jest również uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Każda szkoła, przyłączająca się do owego przedsięwzięcia, otrzymuje cebulki żółtych krokusów, które zakwitając wczesną wiosną, przywołują pamięć bestialsko pomordowanych. Żółty kolor kwiatów nie jest przypadkowy – w znaczeniu symbolicznym jego celem jest przywołanie koloru gwiazdy Dawida, którą Żydzi zmuszeni byli nosić podczas okupacji niemieckiej.

W tym roku do Projektu Krokus przyłączyła się również nasza szkoła. 15 listopada 2017 roku uczniowie klasy 7a: Jakub Szczotka, Tomasz Piesior, Oskar Kapica oraz Kacper Piech oraz uczeń klasy 4c - Franciszek Jucha pod opieką pana Krzysztof Spyry zasadziła na skwerku szkolnym 500 cebulek żółtych krokusów. Realizację projektu poprzedziła dyskusja oraz prelekcja dotycząca II wojny światowej, a zwłaszcza Holokaustu. Uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w „Projekcie Krokus”, który dzięki Żydowskiemu Muzeum Galicja w Krakowie z powodzeniem jest realizowany od kilku lat nie tylko w Polsce, ale również przez wiele szkół z całego świata. Zasadzone żółte krokusy mają za zadanie ocalić od zapomnienia tych, którzy odeszli w tak dramatycznych okolicznościach, a przede wszystkim przestrzec przed nienawiścią i agresją wobec drugiego człowieka.

/red. Krzysztof Spyra/

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com