III RODZINNY BIEG CHARYTATYWNY

Więcej…

Terminy rekrutacji na rok szkolny 2019-2020

Zarządzenie Burmistrza Pszczyny i harmonogram rekrutacji na rok szkolny 2019-2020 do pobrania TUTAJ

10 października br. przedstawiciele samorządu uczniowskiego naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu inauguracyjnym Pszczyńskiego Forum Samorządów Uczniowskich, które odbyło się w budynku Gimnazjum nr 1 w Pszczynie.

Na spotkaniu obecny był Burmistrz Pszczyny, pan Dariusz Skrobol, który otworzył obrady i przybliżył młodym słuchaczom tematykę wyborów samorządowych. Następnie koordynatorka Forum, pani Mirela Swoboda, przedstawiła uczniom główny dokument - Regulamin Pracy Pszczyńskiego Forum Samorządów Uczniowskich oraz omówiła najważniejsze kwestie, m.in. przygotowania się młodzieży do kolejnej sesji oraz wyjaśniła, na czym polegają obrady. 

Przedstawiciele samorządów uczniowskich mieli czas na zadawanie Burmistrzowi pytań. Oprócz pytań o samą specyfikę wyborów, np. jakie warunki trzeba spełniać, aby móc kandydować na burmistrza, młodzież poruszyła również problem naboru do szkół średnich w przyszłym roku, kiedy o miejsca w placówkach będą się starać równocześnie absolwenci szkół gimnazjalnych oraz ósmych klas szkół podstawowych. Na koniec głos zabrał absolwent Gimnazjum nr 1, Jan Franek, uczeń zaangażowany w kampanię „Nie Dokarmiaj Smoga”, której celem jest walka z niską emisją oraz zwrócenie szczególnej uwagi na problem zanieczyszczonego powietrza. Janek niejednokrotnie występował na sesjach Rady Miejskiej, gdzie przedstawiał radnym i władzom gminy postulaty autorów kampanii, czyli samych uczniów. Podczas środowego spotkania poprosił nowo wybrane samorządy uczniowskie o włączenie się do działania i kontynuowanie kampanii.
Spotkanie przebiegło w miłej i spokojnej atmosferze. Zapewne podczas kolejnego posiedzenia, tzw. sesji, która odbędzie się już w sali secesyjnej Urzędu Miejskiego, młodzież poruszy ważne dla naszego powiatu zagadnienia oraz podejmie pierwsze uchwały. Póki co, czeka ich dużo pracy, bo na spotkaniu otrzymali materiały, z którymi mają się zapoznać. Jednym z nich jest apel do społeczeństwa, który zamieszczamy poniżej.
Pszczyńskie Forum Samorządów Uczniowskich apeluje do społeczeństwa
Nie oglądajmy się jeden na drugiego! Zacznijmy podejmować działania dla wspólnego dobra – czystego powietrza. NIE DOKARMIAJMY SMOGA!
Nie jesteśmy bezsilni. Możemy walczyć o środowisko, podejmując z pozoru małe kroki. Co każdy z nas może zrobić?
• Nie zabierajmy ze sklepów foliowych reklamówek, używajmy wielorazowych toreb na zakupy;
• Organizujmy przejazd do szkoły/pracy jednym samochodem w kilka osób;
• Wyłączajmy samochód przed przejazdem kolejowym, kiedy zapory są zamknięte;
• Przy pokonywaniu małych dystansów wybierzmy rower zamiast samochodu;
• Nie palmy śmieci;
• Segregujmy odpady;
• Nie spalajmy liści i innych odpadów ogrodowych;
• Nauczmy się palić prawidłowo tak, aby z kominów nie unosił się czarny, duszący dym;
• Informujmy się o stanie powietrza, ostrzegając przed zanieczyszczeniem;
• Uczmy się, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie;
• Zaproponujmy wybudowanie ciepłowni miejskiej;
• Apelujmy do władz w sprawie dopłat do węgla i ekologicznych sposobów ogrzewania mieszkań.

Redakcja artykułu: Lucyna Grygier

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com