Dni adaptacyjne w przedszkolu

Zapraszamy dzieci nowo przyjęte na dni adaptacyjne do przedszkola we wtorek 21.08., w środę 22.08., oraz w czwartek 23.08.2018r. w godzinach od 10.00 do 11.30.

Witamy Państwa na stronie internetowej Przedszkola Publicznego nr 19 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jankowicach.
Zapraszamy do poświęcenia kilku chwil by poznać nasze przedszkole, ludzi, którzy je tworzą oraz możliwości jakie dajemy naszym dzieciom.

PRZEDSZKOLE:
Przedszkole zapewnia fachową opiekę, wychowanie i edukację w atmosferze bezpieczeństwa i akceptacji każdego dziecka. Umożliwiamy harmonijny rozwój aktywności poznawczej we wszystkich dziedzinach rozwoju. Stwarzamy warunki rozwoju predyspozycji twórczych: plastycznych, muzycznych i teatralnych, rozwijając w ten sposób dziecięce zdolności i zamiłowania. Stwarzamy także dzieciom możliwość odniesienia sukcesu na drodze do osiągnięcia dojrzałości szkolnej.

NASZE DZIECI:
Biorą udział w różnorodnych imprezach, konkursach i festiwalach organizowanych przez nasze przedszkole, lokalne władze i inne instytucje lokalne i samorządowe, promując w ten sposób nasze przedszkole w środowisku.

ZAPEWNIAMY:

• bezpieczną, przyjazną atmosferę,
  • łagodny start dziecka w przedszkolu wspomagany programem adaptacyjnym,
  • wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną,
  • stosowanie nowoczesnych metod pracy z dziećmi,
  • wszechstronne przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole,
  • opiekę psychologa, pedagoga i logopedy,
  • wczesną diagnozę i pomoc terapeutyczną,
  • rytmikę i taniec,
  • naukę języka angielskiego,
  • religię.

ORGANIZUJEMY:

• wycieczki do środowisk przyrodniczych i społecznych (jesień, wiosna);
  • ceremoniały przedszkolne (pasowanie na przedszkolaka, pożegnanie grupy najstarszej);
  • dni otwarte i adaptacyjne;
  • kultywowanie tradycji i obrzędów (Andrzejki, Barbórka, Mikołaj, poranki i wieczory wigilijne, Tłusty Czwartek, Walentynki, pierwszy dzień wiosny, )
  • zabawę karnawałową;
  • uroczystości środowiskowe (Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka)
  • spotkania artystyczne z zaproszonymi gośćmi (plastyczne, muzyczne, teatralne);
  • spotkania z przedstawicielami różnych zawodów.

ZAPRASZAMY do przedszkola, które realizuje nowoczesny i szczególnie przyjazny dzieciom program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci „Kocham przedszkole”.

Przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie i naukę dzieci w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Tworzy warunki umożliwiające dziecku osiągnięcie dojrzałości szkolnej.
Wobec rodziny przedszkole pełni funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze:
pomaga w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka i podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej,
informuje na bieżąco o postępach dziecka,
uzgadnia wspólnie z rodzicami kierunki i zakres zadań w przedszkolu
W środowisku nieograniczonym wyłącznie do rówieśników następuje szybsza adaptacja i integracja dzieci nowoprzyjętych,
Jest możliwy pobyt rodzeństwa w jednej grupie,
Naturalne jest zaangażowanie i opiekuńczość dzieci starszych nad młodszymi oraz możliwość prezentowania przed nimi bogatszych doświadczeń,
Dzieci szybciej dostrzegają i rozumieją zróżnicowane potrzeby i zasady współżycia,
Bogatszy jest rozwój duchowy dzieci, przekładający się na prace plastyczne i różne formy wyrażania siebie.

PRAWA DZIECKA
Wyciąg ze statutu dotyczący praw dziecka.
§15p.2
Dzieci w przedszkolu mają prawo do wszystkich praw wynikających z Konwencji Praw Dziecka, a w szczególności do:

• Właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo- wychowawczo- dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.
  • Ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej.
  • Szacunku do wszystkich jego potrzeb, życzliwości i podmiotowego traktowania.
  • Poszanowania jego godności osobistej, poszanowania własności.
  • Opieki i ochrony, partnerskiej rozmowy na każdy temat.
  • Akceptacji jego osoby.

NASZE PRZEDSZKOLE REALIZUJE PROGRAM WYCHOWAWCZY, KTÓRY RESPEKTUJE PRAWA DZIECKA:

• Prawo do rozwoju intelektualnego i fizycznego (zdobywanie wiedzy i różnych umiejętności, doskonalenie myślenia oraz rozumienie siebie i świata – realizacja podstawy programowej),
  • Prawo do życia bez przemocy i poniżenia,
  • Prawo do poszanowania godności osobistej dziecka,
  • Prawo do tożsamości,
  • Prawo do akceptacji dziecka takim, jakim jest,
  • Prawo do szczególnej opieki i troski,
  • Prawo do spokoju i samotności, gdy tego potrzebuje dziecko,
  • Prawo do intymności i prywatności,
  • Prawo do nauki i religii,
  • Prawo do własnego tempa rozwoju, indywidualnych oddziaływań wychowawczych, rozwoju zainteresowań i uzdolnień,
  • Prawo do zabawy i wyboru towarzyszy zabaw,
  • Prawo do spolegliwych umów i kontaktów z dorosłymi,
  • Prawo do nabierania doświadczeń przez działanie, badanie i eksperymentowanie,
  • Prawo do doświadczania konsekwencji swojego zachowania ( organizowanego względami bezpieczeństwa).
  • Prawo do swobodnego regulowania własnych potrzeb i form aktywności,
  • Prawo do uczestnictwa w zajęciach dodatkowych: religii, rytmice, języku angielskim.