Zgłoszenia i rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Więcej…

REKRUTACJA do PRZEDSZKOLA na rok szkolny 2024/2025

Więcej…

Godziny pracy logopedy w oddziałach przedszkolnych w roku szkolnym 2023/24

Logopeda

w oddziałach przedszkolnych

mgr Gabriela Skrzypska

poniedziałek 8:00 - 12:00
środa 9:15 - 12:15
piątek 8:00 - 12:00

 Terapia logopedyczna to nie tylko godziny spędzone przez dziecko w gabinecie logopedy.

Aby przyniosła ona oczekiwany sukces, niezbędne jest zaangażowanie rodziców, polegające na systematycznej pracy z dzieckiem. Nawet najlepszy logopeda bez współpracy z rodzicami nie będzie w stanie osiągnąć ze swoim podopiecznym spodziewanego efektu. Dlatego tak ważne są ćwiczenia, które możemy wykonywać z dzieckiem w domu. Nie musimy organizować do tego specjalnego miejsca ani wyznaczać specjalnego czasu. Zabawy logopedyczne możemy wpleść w nasze codzienne rytuały, a na pewno urozmaicą nam one czas spędzony z pociechami. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne (wargi, język, policzki), a także ćwiczenia oddechowe i dykcyjne powinny wykonywać na co dzień nie tylko osoby uczęszczające na terapię, ale też dzieci nie mające problemów logopedycznych. Prawidłowy oddech i dobra dykcja to umiejętności bardzo przydatne w dzisiejszym świecie i otwierające nowe możliwości. A sama prawidłowa wymowa bardzo ułatwia naukę czytania i pisania. Warto dodać, że ćwiczenia usprawniające mowę możemy rozpocząć już nawet z trzylatkiem. Dużym ułatwieniem jest też to, że dzieci uwielbiają te zabawy i same chętnie w nich uczestniczą. 

Ćwiczenia oddechowe pozwolą dziecku na wyrobienie prawidłowego toru oddychania tzw. toru przeponowego, wydłużenie fazy wydechowej i wyraźną poprawę jakości mówienia. Na co dzień w tym celu możemy z dzieckiem: „chuchać” na zmarznięte ręce, dmuchać przez słomkę do szklanki z wodą, nadmuchiwać w buzi tzw. „balonik”, naśladować różne odgłosy np. syczenie węża, ścigać się kto na jednym wydechu policzy najwięcej. 

Zabawy usprawniające narządy artykulacyjne, które możemy wykonywać codziennie to: wypychanie językiem policzków, oblizywanie buzi (warg) po jedzeniu, kląskanie, naśladowanie odgłosów zwierząt, układanie warg w szeroki bezzębny uśmiech, ściąganie warg, przesyłanie całusków (cmokanie), prychanie wargami. 

Ćwiczenia dykcji to przede wszystkim powtarzanie śmiesznych wierszyków. Jest to też ćwiczenie usprawniające pamięć słuchową. W przypadku ćwiczeń dykcyjnych warto dodatkowo różnicować tempo i wysokość dźwięku, pomożemy przez to wyrobić dziecku umiejętność ‘panowania’ nad swoim głosem. 

    Przy okazji tych codziennych ćwiczeń bardzo ważne jest chwalenie nawet najmniejszych postępów dziecka. Dzięki temu wzmocni ono wiarę w siebie i tym chętniej będzie uczestniczyć w ćwiczeniach. Ćwiczeniach, które nie tylko usprawniają wymowę, ale też rozwijają wyobraźnię i słownictwo dziecka.

                                                                                                               Logopeda

                                                                                                         Gabriela Skrzypska

/opracowanona podstawie artykułu  „Linia Otwocka” w dziale „Na Tablicy” 15-21 grudnia 2014 r./

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com