Zgłoszenia i rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Więcej…

REKRUTACJA do PRZEDSZKOLA na rok szkolny 2024/2025

Więcej…

 

 

 

 

 AKTUALNOŚCI

 W TYM MIESIĄCU CZEKA NA NAS WIELE WYJATKOWYCH DNI: 

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

7.11.2023r (tj.wtorek)

 

KONKURS RECYTATORSKI

" Polscy Poeci Dzieciom" 

- 13.11.2023r. (tj. poniedziałek)

 

SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM
- 21.11 (tj. wtorek) dzieci z budynku szkoły
- 22.11 (tj. środa) dzieci z budynku przedszkola

( Na spotkaniu będą wymagane zgody rodziców na przegląd uzębienia - zostaną one przekazane przez wychowawców poszczególnych grup)

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

- 23.11.2023r ( tj . czwartek)

 

 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

–24.11.2023r. (tj. piątek)
( Prosimy, aby każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego misia.)

ANDRZEJKI

- 30.11.2023r. ( tj. czwartek)

( Zabawa w poszczególnych grupach)

 

DRODZY RODZICE

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

NA ZAJĘCIA OTWARTE,

KTÓRE  ODBĘDĄ SIĘ W LISTOPADZIE: 

 

- PSZCZÓŁKI- 20.11.2023 tj. poniedziałek

-KRÓLICZKI- 24.11.2023 tj. piątek

-KANGURKI- 27.11.2023 tj. poniedziałek

- TYGRYSKI- 28.11.2023 tj. wtorek

-MOTYLKI- 29.11.2023 tj. środa

- 0A- 22.11.2023 tj. środa

-0B- 22.11.2023 tj środa

-0C- 28.11.2023 tj wtorek

 

 

 

NASI SOLENIZANCI

 

03.11 Ludwik Niemiec
06.11 Nadia Sikora
06.11 Adam Żupa
13.11 Małgorzata Janik
14.11 Jakub Dyrda
14.11 Amelia Rduch
14.11 Maria Kurzydło
17.11 Cezary Stryjniak
23.11 Aleksandra Piszczek
23.11 Bianka Janeczek
28.11 Milena Stencel
28.11 Kornelia Furtok
28.11 Aleksander Kraus
28.11 Bartłomiej Baran
28.11 Klara Barczyńska

 

 

 

KĄCIK RODZICA

 

WSPÓLNY CZAS Z DZIECKIEM, CZYLI JAK WAŻNA JEST FROZMOWA...

 

Czas jest jednym z cenniejszych zasobów, stale go nam brakuje, nieustannie gdzieś się spieszymy. Mamy wiele ról, obowiązków i innych zobowiązań. Niemniej jednak zawsze staramy się wygospodarować w tym zgiełku codziennych spraw, czas na wspólne przebywanie z dzieckiem. Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest mnóstwo, począwszy od wspólnych zabaw, wspólnego gotowania, wycieczek, a na zwykłym leniuchowaniu i nic nierobieniu kończąc. Przede wszystkim jednak starajmy się znaleźć choć odrobinę czasu na rozmowę z dzieckiem.

Rozmowa jest w życiu dziecka bardzo ważna, stanowi jedną z podstawowych form kontaktów dziecka z rodzicami, rówieśnikami i osobami dorosłymi. Wpływa na wiele aspektów jego rozwoju. Służy zdobywaniu wiedzy, rozszerza sferę zainteresowań, wyostrza pamięć, umożliwia określanie własnych poglądów i poznawanie cudzych, skłania do przemyśleń, pobudza do działań.

 

 

Aby rozmowa mogła odgrywać właściwą rolę w życiu dziecka — również w przyszłości — należy nauczyć je rozmawiać, ponieważ sama umiejętność mowy nie jest równoznaczna z umiejętnością prowadzenia rozmowy, choć tak naprawdę to właśnie mówienie do dziecka w pierwszych latach jego życia zasadniczo wpływa na rozwój mowy, poprawność wypowiadanych słów oraz zasób słownictwa.

Istotną rolą rozmowy jest także jej wpływ na kształtowanie się różnych sfer osobowości dziecka tj.: emocje oraz zdolność radzenia sobie z nimi; myślenie oraz kompetencje społeczne.

Rozmowa dziecka z rodzicem w sferze emocji przyczynia się do rozładowania napięć, pozbycia się przykrych doświadczeń, wyrażania wewnętrznych przeżyć, zarówno pozytywnych, jak również negatywnych, dzięki czemu nie są one kumulowane w dziecku i nie dochodzi wtedy do wybuchów złości czy płaczu. Rozmowy z rodzicami budują i pogłębiają poczucie więzi i zrozumienia.

W obszarze myślenia, rozmowa rodzica z dzieckiem wpływa na umiejętność argumentowania, logicznego myślenia, wzbogaca wiedzę dziecka, a także kształtuje zdolność radzenia sobie z problemami.

W zakresie kompetencji społecznych kształtowane są umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi, samodzielność, zaradność. Dziecko wzbogaca swoje słownictwo, uczy się słuchać oraz wyrażać własne zdanie, kształtuje umiejętności negocjacyjne. Rozwija zdolność rozumienia innych, współodczuwania, a także poszanowania odmiennych poglądów. Częste rozmowy z dziećmi sprawiają, że stają się one bardziej otwarte w stosunku do innych ludzi i chętne do współpracy z nimi.

Ponadto przeprowadzane rozmowy z dzieckiem wyrabiają u niego poczucie odpowiedzialności. Poświęcenie swojego czasu dziecku i rozmawianie z nim, zwraca uwagę dziecka na samego siebie, zachęca i pobudza je do wysiłku. Dziecko czuje się wówczas dowartościowane, kształtuje się jego poczucie własnej wartości ( jestem mądry, jestem ważny, mama prawo do własnego zdania).

Komunikacja dziecka z rodzicami odgrywa szczególną rolę w wychowaniu. Dlatego Drodzy Rodzice pamiętajcie o jak najczęstszych rozmowach z Waszymi pociechami. Nie ograniczajcie ich jednakże do paru słów. Bądźcie zainteresowani rozmową z dzieckiem, zadawajcie pytania, słuchajcie, sami również chętnie odpowiadajcie na zadawane Wam pytania dziecka. Reagujcie na opowieści Waszych dzieci, starajcie się je kontynuować, zachęcajcie dzieci do rozmów. Okażcie dziecku, że słuchacie go z uwagą. Służyć temu mogą m.in. milczące potakiwanie, skinięcie głową czy też lekki szept zachęcający do kontynuowania. Zwracajcie również uwagę, czy dziecko podczas rozmowy wypowiada słowa we właściwy sposób, czy poprawnie buduje zdania, poprawiajcie zauważane błędy.

Rozmowa rodziców z dzieckiem powinna być źródłem radości dla obydwu stron. Powinna dotyczyć wielu różnorodnych tematów i nie ograniczać się jedynie do kwestii trudnych, problemowych i kłopotliwych dla dzieci. Dziecko ma w sobie naturalną potrzebę mówienia i pytania, stwarzajmy więc ku temu jak najwięcej okazji. 

 

 

KĄCIK LOGOPEDYCZNY  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com