Zgłoszenia i rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Więcej…

REKRUTACJA do PRZEDSZKOLA na rok szkolny 2024/2025

Więcej…

 

 

8 marca kobiety obchodzą swoje szczególne święto…

W tym dniu pragniemy złożyć życzenia wszystkim kobietom –

i tym dużym, i tym małym.

 

 

POLSKIE PRZYSŁOWIA O MARCU


Poniższe przysłowia to przede wszystkim pewnego rodzaju ostrzeżenia, czego powinniśmy się spodziewać po marcu, a także informacja na temat tego, jak dana marcowa pogoda wpływa na kolejne miesiące w roku:


• „W marcu, gdy są grzmoty, urośnie zboże ponad płoty”.
• „Ile mgieł w marcu, tyle deszczów w czerwcu”.
• „Nie ma w marcu wody, nie ma w kwietniu trawy”.
• „Z marcem kłopoty nie lada – to słonko świeci, to deszcz pada”.
• „Gdy w marcu mgły bywają, w lecie burze przeszkadzają”.
• „W marcu, kto siać nie zaczyna, swego dobra zapomina, spiesz więc w pole, by po trochu, rzucić w ziemię owsa, grochu”.
• „W marcu mgły, powódź za sto dni”.
• „W marcu, gdy grzmot na lody spada, w lecie grad zapowiada”.
• „Gdy w marcu deszcz pada, wtedy rolnik biada, gdy słońce jaśnieje, to rolnik się śmieje”.
• „Marzec zielony – niedobre plony”.

 

SOLENIZANCI

 

01.03 Martyna Skrzypiec
02.03 Wiktor Ormaniec
05.03 Tymoteusz Szema
08.03 Zuzanna Grolik
11.03 Sara Malejki
12.03 Kalina Plewnia
13.03 Nikodem Biela
17.03 Leon Szlauer
17.03 Filip Foltyn
22.03 Liliana Morkisz
26.03 Marta Krzep

 

 

AKTUALNOŚCI

 

„Pierwszy Dzień Wiosny”
20 marca tj. środa w dzień astronomicznej wiosny będzie w naszym przedszkolu bardzo kolorowo i wesoło.

Dzieci przygotują ekologiczną Marzannę - zimową pannę, którą pożegnają w ogrodzie przedszkolnym. W przedszkolu w tym dniu nie zabraknie tańców przy muzyce, zabaw ze śpiewem, konkursów i innych wiosennych niespodzianek.

Bardzo prosimy, aby każde dziecko w tym dniu miało jakiś wiosenny akcent.



27 marca tj. środa

Teatrzyk Krak-ART.
Budynek szkoły – 9.30 – sala gimnastyczna
Budynek przedszkola – 10.30
Koszt 6zł/os.

 

 KĄCIK RODZICA

 

Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny 2022?

Kiedy znów będzie ciepło?

Symbol dłuższych dni i krótszych nocy - pierwszy dzień wiosny.Wiosna kalendarzowa, jak co roku wypada 21 marca, ale astronomiczna, związana z wejściem Słońca w znak Barana zacznie się dzień wcześniej, już 20 marca. Słońce nie zawsze wędruje tak samo, dlatego też pierwszy dzień wiosny astronomicznej może się zmieniać. Możliwe, że za 100 lat wiosna zacznie się już 13 marca!

Czym charakteryzuje się pierwszy dzień wiosny?

Po często ponurej i mroźnej zimie rozkwitająca i zazieleniająca się natura jest pierwszym symbolem początku wiosny. Zmienia się pogoda – wzrasta temperatura, niebo jest rzadziej zachmurzone i można spodziewać się dużej liczby słonecznych dni. Jedyną wadą wiosny może być tylko większa częstotliwość występowania burz.
Jak możemy uczcić pierwszy dzień wiosny?

Najpopularniejszym obrządkiem związanym z nadejściem nowej pory roku jest topienie lub palenie Marzanny – słomianej kukły symbolizującej zimę. Rytuał pochodzi od słowiańskich Jarych Godów, czyli cyklu obrządków żegnających zimę. Utopienie marzanny nie tylko miało powitać wiosnę, ale też być zapowiedzią udanych i obfitych plonów w danym roku. Słowianie początek wiosny obchodzili bardzo hucznie, bawili się wspólnie, a przede wszystkim robili mnóstwo hałasu, co miało jeszcze skuteczniej odpędzić zimę. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy.

Jakie są pierwsze oznaki wiosny?
Prawdopodobnie większość z Was ma już powyżej uszu siedzenia w domu. Pogoda jeszcze płata nam figle, ale jeżeli mimo wszystko wyrwiemy się na krótki spacer, na pewno uda się zaobserwować pewne subtelne oznaki zmiany pory roku. To świetna okazja, by opowiedzieć dzieciom o tym, jak przyroda zmienia się z nadejściem wiosny i pokazać to na żywo.
Oznaki wiosny — kwiaty
Jeśli wybierzemy się na spacer w okolice lasu, warto wypatrywać 3 popularnych kwiatów – białych przebiśniegów i zawilców oraz fioletowych przylaszczek (znajdziecie je w galerii na końcu artykułu). Pojawiają się bardzo wcześnie, te pierwsze nawet w lutym! W mieście można zaobserwować przebijające się liście tulipanów, żonkili oraz hiacyntów na klombach.
Oznaki wiosny — owady
Oprócz kwiatów ciekawym, choć nieoczywistym objawem, są owady. Wraz z ociepleniem można coraz częściej zobaczyć dużo latających robaczków. Najbardziej przyjemne w obserwacji będą oczywiście motyle.
Oznaki wiosny — ptaki
Inne latające, a zaraz dużo przyjemniejsze do obserwowania oznaki wiosny, to ptaki. Wiele z nich wraca do nas na okres lęgowy. Oprócz znanych każdemu bocianów należy też wypatrywać skowronków, pliszek oraz zięb. Chociaż tutaj można użyć innego zmysłu – jeśli zatrzymamy się na chwilę i nakłonimy dzieci do bycia cicho, z pewnością uda się usłyszeć prawdziwą kakofonię ptasich treli.
Oznaki wiosny — drzewa i krzewy
Spacerując po mieście, łatwo można się natknąć na bazie – puszyste kulki, które pojawiają się na wierzbie iwie czy forsycje – krzewy, które wypuszczają drobne, żółte kwiatuszki. Jednak najbardziej spektakularny rozkwit chyba należy do magnolii, która wypuszcza imponujące, biało-różowe kwiaty.

 

21 MARCA TO RÓWNIEŻ ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

 

 

KĄCIK LOGOPEDYCZNY

 

 

 

 

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com