Akcja charytatywna dla fundacji Arkadia 2024

Więcej…

REKRUTACJA do PRZEDSZKOLA na rok szkolny 2024/2025

Więcej…

Wycieczka do Wielkiego Świata Techniki w Ostrawie (Czechy)
W ubiegłą środę (15. listopada 2023r.) uczniowie klas piątych wyruszyli w naukową wyprawę do Ostrawy. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: p. Jolanta Utrata, p. Katarzyna Biela, p. Donata Dziech, p. Anna Myk oraz p. Anna Stalmach. Nie przeszkodziła nam deszczowa pogoda, jesteśmy wystawnymi podróżnikami i nic nam nie straszne.
W Ostrawie mieści się popularne centrum edukacyjne - Wielki Świat Techniki, stworzone przez znanego architekta Josefa Pleskota, które zostało otwarte we wrześniu 2014 roku. Za charakterystyczną, przyciągającą wzrok lustrzaną fasadą umieszczone są cztery stałe interaktywne wystawy: Świat dzieci, Świat nauki i odkryć, Świat cywilizacji oraz Świat natury. Po godzinie jazdy byliśmy u celu. Wysiedliśmy z autokaru na parkingu, przeszliśmy kawałek po drodze mijając niezwykły kompleks dawnej huty żelaza, wyjątkowy zabytek architektury industrialnej. Na wszystkich zrobił on duże wrażenie.
Dotarliśmy do ogromnego lustrzanego budynku, a tam…
Nowa interaktywna wystawa na parterze Wielkiego Świata Techniki (Skup się, odkryj, ujawnij, pomyśl). Głównym celem tej wystawy jest rozwój umiejętności rozumienia materiałów wizualnych. Następnie pod opieka pani przewodniczki – Heleny odkrywaliśmy kolejne wystawy tematyczne.
W Świecie natury i jego jedenastu różnych częściach nasi młodzi odkrywcy z Jankowic dowiedzieli się, jak lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Od „Żelaznej Oazy”, odnoszącej się do historii Ostrawy jako miasta ciężkich metali i hut żelaza, przez „Faunę”, „Drzewo”, „Człowieka”, „Kosmos” do „Energii”, „Światła” i „Elektryczności”.
Świat cywilizacji W ramach projektu „FUTUROVA!!! – Znajdź swoje miejsce w przyszłości” realizowanego przy pomocy finansowej Statutowego Miasta Ostrawy, podziwialiśmy wystawę Świat cywilizacji. Główne tematy poruszane na wystawie to DEKARBONIZACJA PLANETY, WODA, GOSPODARKA CYRKULARNA I INTELIGENCJA SZTUCZNA.
Wiele emocji w piątoklasistach wzbudziła także wystawa „Żyć normalnie”.
Jest to nowa wystawa i doświadczalny program edukacyjny dla szkół. Ekspozycja ma na celu przybliżenie zwiedzającym problemów życia codziennego osób niepełnosprawnych poprzez osobiste doświadczenie. Celem jest umożliwienie zwiedzającym poznania świata osób niepełnosprawnych w niekonwencjonalny, doświadczalny sposób. I to nie tylko z wadami fizycznymi, ale także z problemami psychicznymi, w tym np. z powszechną anoreksją. Na interaktywnej wystawie dowiedzieliśmy się, jak to jest żyć z niepełnosprawnością. Jak jeździć na wózku inwalidzkim, jak orientować się dotykiem lub jakie pomoce techniczne ułatwiają życie osobom z pewnymi niepełnosprawnościami.
Bardzo podobała nam się także „Formuła Student Ostrawa” Wydział Mechaniczny VŠB-TUO otworzył wystawę Formuła Student Ostrawa w Wielkim Świecie Techniki. To unikalny symulator wyścigowy oraz specjalny fragment Vectora 04, czwarta formuła wyprodukowana w VŠB-TUO, z którą studenci startowali w wyścigach Formula SAE Italy i FS Czech w 2018r.
Na zakończenie obejrzeliśmy relaksujący film 3D o życiu zwierząt
Do Jankowic wróciliśmy popołudniu pełni wrażeń. A kto wie, może taki wyjazd zaowocuje w przyszłości wybitnymi naukowcami z Jankowic?


Red. Anna Myk

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com